Hayvanların Türleri Nedir?

Pek çok karmaşık grubu bünyesinde barındıran canlılar alemi genel olarak 2 ana başlık altında incelenir: Ökaryot ve prokaryotlar. Ökaryotlar sınıfında yer alan “Hayvanlar Alemi” de kendi içinde 3 alt başlık altında toparlanır ki bunlar omurgalılar, ilkel kordalılar ve omurgasızlar olarak adlandırılır.

 Omurgasızlar:

Hayvanların Türleri Nedir?6 üyesi bulunan omurgasızlar grubuna bakıldığında, incelemeye canlılar aleminin en ilkel grubu olarak görülen süngerlerden başlanabilir. Süngerler banyo vs. gibi yerlerde kullanılan doğal lif ve sünger gibi materyallerin üretiminde kullanılan, delikli yüzeye sahip canlı varlıklar olarak göze çarparlar. Bir sonraki grubumuzun adı sölenterler; çoğunlukla denizlerde yaşayan denizanası, mercan gibi canlıların oluşturduğu bir gruptur. Solucanlar, gruptaki diğer canlı türlerine kıyasla bir çok insanın daha yakından bildiği bir gruptur ve toprak solucanı da bilinen bir örneğidir. Yumuşakçalar, kafadan bacaklılar olarak da adlandırılmakta olup ahtapot kalamar gibi suda yaşayan örneklerin yanı sıra karada yaşayan salyangozları da bünyesinde barındıran bir diğer grubumuz. Daha sonra gelen eklem bacaklılar da yine omurgasızlar ailesinden olup akrepler, örümcekler gibi böcek türlerini içeren gruba verilen genel isimdir. Son omurgasız türü de derisi dikenlilerdir. Grubun önde gelen üyeleri deniz kestaneleri, deniz yıldızları, deniz hıyarları gibi canlılardır.

 İlkel Kordalılar(Omurgalılar):

İlkel kordalılar denen canlılar, omurgasızlarla omurgalılar arası bir geçiş formu olmaları sebebiyle ilkel kordalı diye tabir edilmektedir. Önde gelen üyelerinden birkaçını saymak istersek: tulumlular, amphioxus…

 Omurgalılar:

Son büyük başlığımız olan omurgalılar da bilimsel olarak 5 grup altında incelenmektedir. Evrimsel gelişim aşamalarına göre sıralandığında ilk grubumuz olan balıklar, genel özellikleri olan 2 odacıklı kalp ve vücutlarında dolaşan kirli kanla tanınmaktadırlar. Günlük hayatta karşılaştığımız neredeyse tüm balık türlerini içinde barındırmaktadır. İkinci grubumuz olan kurbağalar, larva halleriyle balıkları andıran, metamorfoza (değişim) uğrayıp erişkin hallerine dönen canlılardır. 3. grubumuz sürüngenler timsah, yılan gibi örneklere sahiptirler. İlginç özellikleriyle dikkat çeken kuşlar grubu, memeliler gibi vücutlarında dolaşan temiz kan ve gelişmiş annelik duygularıyla ileri derecede gelişkin bir gruptur. Canlılar aleminin son grubu ve gelişimin son halkası olup insan ırkını da içerisine alan en geniş gruplardan memeliler grubu, vücutlarını kaplayan kıl ve tüy türevi yapılar, karmaşık düşünebilme, annelik duyguları ve daha bir çok özelliğiyle en gelişmiş canlı grubu olarak tanınmaktadır.

One Reply to “Hayvanların Türleri Nedir?”

  1. Yüce yaratanımızın o kadar çok sesli sessiz kulu vardır ki onları saymakla bitiremeyiz. Alt kategorilere dayanan binlerce çeşit hayvan türü vardır milyonlarca ben buna inanıyorum

Comments are closed.