İnternet, olmazsa olmazımız sınıfında birinci sırada yer almaktadır. Yaptığımız her resmi işimizin, paylaştığımız her 31resmimizin, yaptığımız her aramanın, dinlediğimiz her müziğin ve yaptığımız daha birçok şeyin kaydını tutmakla yükümlü olarak bizlere hizmetini sürdürmekte. Ayrıca bununla da kalmayıp, yaptığımız tüm bu işlerin net bir şekilde zamanını, hatta giriş yaptığımız konumun bile kayıtlarını içerisinde barındırıyor.

 Kütüphaneler Yerini İnternete Teslim Etti

Geçmişimizin araştırma, bilgi edinme, merak giderme hatta edinilen bilgileri paylaşma ortamı olmakla birlikte sessizlik ve huzurun da kapılarını ardına kadar açan kütüphaneler, bizlerin kendimizi geliştirme adına başvurduğumuz, a’dan z’ye bilgi dolu ansiklopedilerden başımızı kaldırmak istemediğimiz güzide bir yerdi.

Ama zaman geçtikçe o ansiklopedilerde yazan cilt cilt bilgiler internet ortamına aktarılmaya başlandı. Atom parçacıklarından zürafalara, Lidyalılar’dan Osmanlı’ya ait topraklardaki tüm kültürlere kadar tüm bilgiler internete de aktarılmıştı. Bilgisayar sahibi ailelerin sayısı arttıkça da aklımıza gelen ve gelme ihtimali olan her şey, her bilgi, geçmişten günümüze kadar çekilen her resim parmaklarımızın ucuna kadar gelmeyi başardı. Bu sayede, aradığımız bilgiye anında ulaşabilir olduk. Kütüphanelerde bulamadığımız üstüne üstlük birilerine de sormaktan çekindiğimiz tüm soruları internete sorarak yanıt alabilir hale geldik.

 İnternetteki Tariflere Ne Kadar Güvenebiliriz?

Gün geçtikçe başkalarına ait şahsi bilgilere erişmek, yaptığı aramaların geçmişini bulmak her ne kadar kolay hale gelse de bunların önlemini almak için çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Bilişim güvenliğine verilen önemin yükselişiyle birlikte de aradığımız tariflerin doğruluğu güvenilir site ve kendini birçok alanda kanıtlamış aracılar sayesinde artış göstermekte. Bizlere tarif sunan kişi veya gruplar, sosyal medyadaki samimiyetleri bu tariflere olan güvenimizi de arttırıyor. Bu sayede ise “internet de ki tariflere güvenilir mi?” sorumuzun cevabını yine internet sayesinde ama kısa da olsa kendi araştırmamız sayesinde bulabiliyoruz.