İnternet Hangi Yılda Ortaya Çıkmaya Başlamıştır

 DÜNYA ÇAPINDA AĞ

Cerf’in protokolü İnternet’i dünya çapında bir ağa dönüştürdü. 1980’li yıllar boyunca araştırmacılar ve bilim adamları bunu bir bilgisayardan diğerine dosya ve veri göndermek için kullandılar. Bununla birlikte, 1991’de İnternet yeniden değişti. O yıl, İsviçre’de Tim Berners-Lee adlı bir bilgisayar programcısı World Wide Web’i tanıttı: Sadece bir yerden bir yere dosya göndermenin bir yolu değil, aynı zamanda kendisi Internet’teki herkesin verebileceği bir “web” dosyasıydı Geri getir. Berners-Lee, bugün bildiğimiz İnternet’i yarattı.

O zamandan beri, İnternet pek çok açıdan değişti. 1992’de Illinois Üniversitesi’ndeki bir grup öğrenci ve araştırmacı, Mosaic adlı sofistike bir tarayıcı geliştirdi. (Daha sonra Netscape oldu.) Mosaic, Web’de arama yapmak için kullanıcı dostu bir yöntem önerdi: Kullanıcıların, kelimeleri ve resimleri ilk kez aynı sayfada görmesine ve kaydırma çubuklarını ve tıklanabilir bağlantıları kullanarak gezinmelerine izin verdi. Aynı yıl Kongre, Web’in ticari amaçlarla kullanılabileceğine karar verdi. Sonuç olarak, her türlü şirket kendi web sitelerini kurmak için acele etti ve e-ticaret girişimcileri müşterileri doğrudan mal satmak için İnternet’i kullanmaya başladı. Daha yakın zamanlarda, Facebook gibi sosyal ağ siteleri her yaştan insana bağlı kalmak için popüler bir yol haline geldi.

DÜNYA ÇAPINDA WEB

Cerf’in protokolü İnternet’i dünya çapında bir ağa dönüştürdü. 1980’li yıllar boyunca araştırmacılar ve bilim adamları İnternet Hangi Yılda Ortaya Çıkmaya Başlamıştırbunu bir bilgisayardan diğerine dosya ve veri göndermek için kullandılar. Bununla birlikte, 1991’de İnternet yeniden değişti. O yıl, İsviçre’de Tim Berners-Lee adlı bir bilgisayar programcısı World Wide Web’i tanıttı: Sadece bir yerden bir yere dosya göndermenin bir yolu değil, aynı zamanda kendisi Internet’teki herkesin verebileceği bir “web” dosyasıydı Geri getir. Berners-Lee, bugün bildiğimiz İnternet’i yarattı.

O zamandan beri, İnternet pek çok açıdan değişti. 1992’de Illinois Üniversitesi’ndeki bir grup öğrenci ve araştırmacı, Mosaic adlı sofistike bir tarayıcı geliştirdi. (Daha sonra Netscape oldu.) Mosaic, Web’de arama yapmak için kullanıcı dostu bir yöntem önerdi: Kullanıcıların, kelimeleri ve resimleri ilk kez aynı sayfada görmesine ve kaydırma çubuklarını ve tıklanabilir bağlantıları kullanarak gezinmelerine izin verdi. Aynı yıl Kongre, Web’in ticari amaçlarla kullanılabileceğine karar verdi. Sonuç olarak, her türlü şirket kendi web sitelerini kurmak için acele etti ve e-ticaret girişimcileri müşterileri doğrudan mal satmak için İnternet’i kullanmaya başladı. Daha yakın zamanlarda, Facebook gibi sosyal ağ siteleri, her yaştan insanın bağlı kalması için popüler bir yol haline geldi.