Pardus’ta Gnome Kullanıcı Ve Grup Yönetimi

Pardus, TÜBİTAK tarafından 2003 yılında yerli işletim sistemi ihtiyacı nedeniyle başlatılan bir projedir. 2013 yılında masaüstü kullanıcıları için geliştirilmesine son verilmiş olup, kurumsal çalışmalar devam etmektedir. Pardus Linux tabanlı, açık kaynak kodlu, özgür bir yazılımdır.

Pardus’ta Gnome Kullanıcı Ve Grup Yönetimi Nasıl Yapılır?

Gnome Unix tabanlı işletim sistemleri için masaüstü deneyimlerini daha da zenginleştirmek için hazırlanmıştır. Pardus Gnome’da kullanıcı ve grup yönetimi Windows kullanıcılarının kullanıcı hesaplarından aşina oldukları mantıkla yürür. Pardus kurumsal 2013 gnome sürümünde kullanıcı ve grup yönetimine erişmek için masaüstünde iken sol üst tarafta bulunan uygulamalara tıklayarak karşımıza çıkan menüden sistem araçlarına gireriz. Sistem araçları altında Yönetim-Kullanıcı ve gruplar tıklanır. Burada hem kullanıcıları hem de grupları düzenleyebileceğimiz başlıklar bulunmaktadır.

Soldaki listede mevcut kullanıcılar görülmektedir. Bu listeden bir kullanıcı seçerek eğer yetkimiz var ise bu kullanıcının hesap tipi, kullanıcı adı ve parola bilgilerini değiştirebiliriz. Listenin altında ekle butonuna tıklayarak yeni kullanıcı ekleyebiliriz. Yeni kullanıcı eklerken Name kısmına istersek Türkçe karakterleri de kullanarak bir isim vermemiz gerekir.

Pardus’ta Gnome Kullanıcı Ve Grup Yönetimi

Kullanıcı adı kısmında ise Türkçe karakter kullanmadan bir kullanıcı adı belirlememiz gerekmektedir. Tamam dedikten sonra parola oluşturma ekranı gelmektedir. Burada istediğimiz bir parola ya da rastgele bir parola belirleyerek kullanıcıyı tanımlamış oluruz. Grup yönetimi için ise Kullanıcı ayarları penceresinden Grupları yönet butonuna basmamız gerekmektedir. Açılan yeni pencerede mevcut gruplar görüntülenmektedir. Burada var olan grupları düzenleyebilir ya da yeni bir grup oluşturabiliriz. Yeni grup oluşturmak için ekle butonuna tıklarız.

Açılan pencerede Grup adımızı ve grup id’sini belirleyerek grubumuzu oluştururuz. Ayrıca alttaki listeden dilediğimiz kullanıcıyı grubumuza ekleyerek kullanıcının grup bilgisini değiştirebiliriz. Grup oluşturma ve değiştirme Windows kullanıcıları için yabancı bir kavramdır. Fakat pardus gibi sistemlerde farklı bilgisayarlardaki onlarca kullanıcının yönetimi için gruplara ihtiyacımız vardır.